Опис
Празник Светлог Васкрсења Христовог, као и припрема за њега током Великог поста, сваке године представљају прилику за православне хришћане да поново доживе своје крштење и да продубе таинство живота у Христу. Преображавајући се кроз подвижничко ишчекивање Васкрса током четрдесетодневног поста, бдења и молитве, они смерно настоје да очисте и обнове своје биће, окаљано и рањено грехом.
Целокупан овај духовни напор прате и обележавају посебна великопосна богослужења која су садржана у Триоду, једној од најдубљих и најпотреснијих књига. Триод је синтеза духовног песништва, поука и познања, вековима сабираног кроз искуство литургијског и подвижничког живота у крилу Православне Цркве. На жалост, иако представља непроцењиво благо наше вере, својеврсни приручник православног етоса и духовности, нама је Триод мало познат.
Светогорски монах и сабрат манастира Симонопетре, јеромонах Макарије у овој књизи нам даје широко богословско и литургијско читање Триода, представљајући га и тумачећи из мистагошке, дубоко духовне перспективе. Књига је настала као важан део личног духовног пута који је аутора, рођеног Француза, водио ка увођењу у Свету Цркву православну и коначно у монаштво на Светој Гори. Истраживање позоришта и ритуала довело га је до „величанствене православне литургије“, а истраживање Триода омогућило му је да уђе у саму срж духовног живота у Цркви, да искуси покајање (=преумљење) на које нас позива Триод као нешто много више од моралних препорука. Његовим речима: „духовно учење Триода представља примену светоотачког учења о спасењу у Христу и о обожењу, а на начин покајања – што су свети Оци називали „делањем“ – што ће рећи кроз молитву и аскезу.“
Четрдесет година живота и делања на Светој Гори учврстило је оца Макарија у уверењу да „Триод чини језгро православног живота и показује динамички карактер нашег живота у Христу. Триод нас усмерава напред, ка Царству које ће бити остварено светим Васкрсењем. Целокупној Цркви омогућава да се непрекидно одржава у сталном току Светога Духа и да уклања препреке које поставља секуларизација која тежи да нас из тог тока избаци.“